YENİ WEB SİTEMİZ YAYIN HAYATINA BAŞLAMIŞTIR.

2008 Yılından beri kullanmış olduğumuz web sitemiz www.korfbol.com/2 adresinde yayınlanmaya devam edecek ancak Temmuz 2015 itibariyle artık güncellenmeyecektir.

Yeni logomuz ve web sitemiz ile www.korfbol.com adresinde yayındayız

Korfbolun Tarihçesi

Cuma, 15 Ocak 2010 03:42

 

Korfbolun mucidi Hollanda'lı bir Beden Eğitimi öğretmeni olan Nico Broekhuysen'dir. Beden eğitimi derslerinde kızların ve erkeklerin bir arada oynamadığını gören Broekhuysen, İsveç'te oynadığı bir oyundan esinlenerek Korfbol oyununu 1902 yılında Amsterdam'da tasarlamış ve derslerinde oynatmaya başlamıştır.

Bunun hemen ardından Hollanda Korfbol Birliği 1903 yılında kurularak ülke çapında oyunu yaymaya başlamıştır. Ancak, diğer takım sporlarının aksine, o yıllarda kızların ve erkeklerin bir arada oynamasına pek iyi gözle bakılmadığından korfbol, diğer sporlar kadar yayılma gösterememiş ve Hollanda sınırları içerisinde kalmıştır. Hollandaca'nın bir lehçesini konuşan ve bir zamanlar Hollanda Krallığına bağlı olan Belçika'nın Flaman bölgeside bu oyunu benimsemiş ve oynamaya başlamıştır.

1920 Belçika ve 1928 Hollanda Olimpiyat Oyunlarında korfbol gösteri sporu olarak yer almıştır.

1933 yılına kadar korfbol bu sınırlar dahilinde oynanmıştır. Bu yıl biraraya gelen Hollanda ve Belçika Federasyonları "Uluslararası Korfbol Federasyonunu" kurarak korfbolu yaygınlaştırma çalışmalarına başlamışlardır. Ancak yinede çok ilerleme kaydedememişlerdir.

20. yüzyılın ikinci yarısında, kadın ve erkeklerin sosyal durumlarının değişmeye başlamasını takiben korfbol yaygınlaşmaya başlamıştır. 1970 yılında Uluslararası Korfbol Federasyonu?nun sadece Avrupa'da 4 üyesi varken, Korfbol 1992 yılında 4 kıtada 30'dan fazla ülkede oynanmaya başlamıştır.

IKF, 1993 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi (UOK) tarafından resmen tanınmıştır. Aynı zamanda, Uluslararası Genel Spor Federasyonları Birliği (GAISF), UOK?nın Tanıdığı Uluslararası Spor Federasyonları Birliği (ARISF) ve Uluslararası Dünya Oyunları Birliği?ne (IWGA) katılmıştır.

Korfbol, 4 yılda bir yapılan Dünya Oyunları kapsamında yeralmaktadır.

Günümüzde IKF üyesi 57 ülkede korfbol resmi olarak oynanmaktadır.

Son Güncelleme: Pazar, 30 Ocak 2011 00:04
You are here:   AnasayfaKorfbol Nedir?Tarihçe
| + - | RTL - LTR