Ekim ayında Belçika'da düzenlenecek olan Dünya Korfbol Şampiyonasına hazırlanan Hollanda Milli takımı , İstanbul kampını tamamladı.

Türkiye'ye korfbolun gelişinin 20. yılı anısına, Türkiye'nin ilk takımı olan Marmara Üniversitesi ile dünyanın en iyi takımı olan Hollanda Korfbol Milli Takımı, Üsküdar Belediyesi Çamlıca Spor Salonunda Marmara Üniversitesi Korfbol takımı ile karşılaştı.

Avrupa ve Dünya Korfbol şampiyonu Hollanda A Milli Takımı, hazırlık maçında Marmara Üniversitesi'ni 43-15 yendi.

İlk yarısı 20-7 Hollanda'nın üstünlüğü ile geçilirken, ikinci yarı da üstün bir oyun sergileyen turuncular, bu devreyi 23-8, mücadeleyi 43-15 kazandı.

Karşılaşmayı Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Başkanı Hasan Öztürk ve Yönetim Kurulu üyeleri de izledi. Maç öncesi iki takım oyuncularıyla bir araya gelen başkan Öztürk ve yöneticiler, sporculara başarılar diledi. 

Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu tarafından Türkiye’ye davet edilen ve bu sporun Brezilyası olarak bilinen Hollanda Milli Takımı ile çok yararlı bir kamp dönemi geçirdiklerini belirten Türkiye Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Başkanı Hasan Öztürk, genç ve dinamik bir Federasyon'a sahip olduklarını belirterek, Korfbol’da en büyük hedeflerden birisinin ligleri oluşturmak olduğunu ifade etti.

Hasan Öztürk, özellikle üniversitelerde büyük ilgi gören Korfbol’u tüm Türkiye’ye yaymak için ciddi plan ve projeler ürettiklerini söyledi. Oluşturulan Korfbol Milli takımlarının hazırlıklarının tüm hızıyla devam ettiğini belirten Öztürk, ''Ay-yıldızlı ekibimizin bilgi ve tecrübesini artırmak için dünya şampiyonu Hollanda’yı ülkemize davet ederek ortak kamp yaptırdık.  Hollanda Milli Takımı ile yapılan kampın çok faydalı olduğunu söyleyen Öztürk, "Dünyanın en iyi takımını ülkemizde konuk etmemiz, oyuncu ve antrenörlerimizin tecrübe kazanmasını sağladı'' dedi.

Yakın vadedeki hedeflerinin Korfbol’u özerk hale getirmek olduğunu belirten Öztürk, '' Korfbol’un olimpik olması için Dünya Korfbol Federasyonu’nu Uluslar arası Olimpiyat Komitesi ile çok ciddi işbirliği içinde, bu nedenle Türkiye Korfbol Federasyonun kurulması çok önemli. Bunun alt yapısı oluştuğunda, Korfbol'un kendi özerk federasyonu olacak'' dedi. 

Müsabakanın ardından kampı boğaz turuyla tamamlayan Hollanda milli takımı bugün ülkesine döndü.